Placement Report 2018-19

List of companies visited campus

Sr. No. Name Of The Company Department
1 TATA Consultancy Services BE or ME (All Branches)
2 EPAM B. Tech/BE Computer Science IT/ Electronics & Communications
3 Arxxus Technology BE Computer /IT
4 Zensar BE Computer /IT
5 L & T Infotech All branches
6 Prototech Solutions All branches
7 INDIAN NAVY All branches
8 Hamming Wave Technology BE All
9 Emersion Instrumentation
10 BYJU’S All branches
11 Nucsoft Computer /IT
12 Screen Magic Mobile Media Pvt. Ltd. All branches
13 Enzigma Software Pvt. Ltd. BE Computer /IT
14 Eternus Solution Pvt. Ltd. BE Computer /IT
15 Procognition Technologies Pvt. Ltd. BE Computer /IT
16 IBM  India Pvt. Ltd. BE Computer /IT
17 TATA Communication Ltd. All branches
18 Mphasis All branches
19 My First Prise Computer /IT
20 Newyork Engineer BE Electrical & Machanical
21 Infosys BE All branches
22 JFE Engineering India Electrical
23 TATA Consulting Engineers Ltd. BE Comp /Electrical
24 BristleCone India LDT BE Comp./IT/E&TC/Elex.
25 Prepka Eduserv Pvt. Ltd. BE All branches
26 Go Speedy Go
27 Infosys BE All branches
28 JFE Engineering India Electrical/Elex
29 TATA Consulting Engineers Ltd. BE Comp /Electrical
30 BristleCone India LDT BE Comp./IT/E&TC/Elex.
31 Prepka Eduserv Pvt. Ltd. BE All branches
32 Infosys BE All branches
33 AON-cocubes BE All branches
34 Jaro Education Engineering/ BSC Gradu.
35 Monexo Fintech BE Comp / IT
36 Aspiring Minds BE Comp / IT
37 Bridgestone India Pvt. Ltd. Electrical / Macanical
38 Infosys BE All branches
39 Mphasis All branches
40 Amazon All branches
41 Samsung R & D BE Comp / IT
42 Eternus Solution Pvt. Ltd. BE Comp / IT
43 IASSYS India Pvt. Ltd. All branches
44 Insights Success Media & Technology
45 Minilec (India) Pvt. Ltd. E & TC/ Electronics
46 Pubmatic India Pvt. Ltd. All branches
47 Neeyamo Enterprise Solutions     Pvt. Ltd.
48 Raja Software Labs BE/ Btech (CS/IT) MCA
49 Prepca Eduserv Pvt. Ltd.
50 BYJU’S All branches
51 Go Speedy Go E&TC/Electrical/Mecanical/                        Automobile
52 Sigma Systems BE Comp/ IT
53 Forgeahead Solution Pvt. Ltd. BE Comp./IT/E&TC/Elex.
54 Electromech Material Handling                          Systems (India) Pvt.Ltd. Electrical/Mecanical/                                      Production Sandwich
55 Amazon All branches
56 Infosys All branches
57 Talentedge All branches
58 Reliance Jio Incomm Ltd.
59 Mindstix BE/ME/CS/IT
60 Paramatrix Technologies BE Comp /IT
61 Seer Tech IT Solutions LLP BE All branches
62 Infosys BE All branches
63 Tech Mahindra BE All branches
64 Infosys BE All branches
65 Teleperformance (D.I.B.S) BE All branches
66 Hinduja Global Services BE All branches
67 Just Dial BE All branches
68 Raja Software Labs BE All branches
69 DemandFarm BE All branches
70 Predikly BE All branches
71 ITCube Solutions Pvt. Ltd. BE All branches
72 Techno-geeks Solutions BE All branches
73 Quality Kiosk Technologies            Pvt Ltd BE All branches
74 Interview Mocha BE All branches
75 Cognizant (through Vinsys) BE All branches
76 Gridlogics BE All branches
77 TSL Consulting Pvt Ltd BE All branches
78 Tata Tele Services Channel   Partners BE All branches
79 MediTab Software BE All branches
80 XDBS Pvt Ltd BE All branches
81 Prototech Solution Pvt Ltd BE All branches
82 BlueBenz BE All branches
83 M- Tech Inovation BE All branches
84 OnlyB2B BE All branches
85 Gobal Step Services BE All branches
86 Precion Organisation BE All branches
87 Concerto Software & Systems       Pvt Ltd. BE All branches
88 GTL Software BE All branches
89 Vijya Management BE All branches
90 Raut IT Solutions BE All branches
91 Sinewave Computer BE All branches
92 Usource Data Sservices BE All branches
93 Sactech Automation BE All branches
94 Maruti Suzuki (NTI) BE All branches
95 Excelsior Research BE All branches
96 Sv Tech Engineering Cnsultant BE All branches
97 Taurus BPO BE All branches
98 SDCF Card Expert BE All branches
99 Sakal Media BE All branches
100 APG Learning BE All branches
101 DBS Mintek BE All branches
102 Zecon Infotech Pvt Ltd BE All branches
103     DDS BE All branches
104     TecSec BE All branches
105 AV Measurement & Control     (India) BE All branches
106  Tsl Marketing Pvt Ltd. BE All branches
107  Vighnaharta BE All branches
108 Global Step Services               Pvt   Ltd BE All branches
109 Ex-Buzz Fire & Security                     Pvt. Ltd. BE All branches
110 Contenance Technology         Solution BE All branches
111 Tech Control Systems       Pvt Ltd BE All branches
112 Purestudy Software Services         Pvt Ltd BE All branches
113 Tech Mahindra BE All branches
114 WAB IT SOFTWARE PVT LTD BE All branches
115 SmartI Electronics Systems BE All branches
116 Sara Electronics BE All branches
117 Security Shells Infotech BE All branches
118 Cybernetics Software Pvt Ltd BE All branches
119 Schwitzer Feurmann BE All branches

Placed Student List for the academic year – 2018-19

Sr. No. Student Name Branch Company Name
1 Rana Mohini IT L & T Infotech
2 Deepak Yadav IT L & T Infotech
3 Prashant tanaji salunkhe IT IBM
4 Mitali Bhat IT Eternus
5 Shifa Sayyed IT Eternus
6 Shailendra Ramotar Singh IT  Tata Consultancy Services
7 PRAGYA  KUMARI IT  Tata Consultancy Services
8 SHIVANI  Pacharne IT  Tata Consultancy Services
9 MANASI Anil WELLING IT  Tata Consultancy Services
10 Prapti Nirmal IT Mphasis
11 Rucha Patel IT Mphasis
12 Komal Dhing IT Mphasis
13 Rishikesh Daga IT Mphasis
14 Pragya Kumari IT INFOSYS
15 Sweety Samantha IT INFOSYS
16 Moiz Fakri IT INFOSYS
17 Anushree Ghugul IT INFOSYS
18 Neelam Ubhe IT INFOSYS
19 Mitali Bhat IT Wipro
20 Omkar Vichare IT Wipro
21 Deepak Yadav IT Wipro
22 Rana Mohini IT Bristlecone India Ltd.
23 Pise Neha Deepak IT Amazon
24 Shifa hanif Sayyed IT Amazon
25 Rutuja Mhaske IT Amazon
26 Saurabh Talathi IT Virtusa
27 Renuka Dhole Computer L & T Infotech
28 Mansi B. Hiremath Computer Zensar
29 Shrishti S. Dixit Computer Zensar
30 Keshav K. Vaswani Computer Zensar
31 Umang Koul Computer Zensar
32 Onkar Saundkar Computer My First Prise
33 Aakanksha nagnath dumane Computer IBM
34 Adhiraj nitin budukhh Computer IBM
35 Nitiraj shitole Computer IBM
36 Khade kiran sanjay Computer IBM
37 Vaswani keshav kishore Computer IBM
38 Shreyas saisekhar Computer IBM
39 Bhujang janardhan zanak Computer IBM
40 Adhiraj budukhh Computer Eternus
41 Keshav Vaswani Computer Eternus
42 Rohan Kulkarni Computer Eternus
43 AAKANKSHA Nagnath DUMANE Computer  Tata Consultancy Services
44 KIRAN Sanjay KHADE Computer  Tata Consultancy Services
45 Keshav Vaswani Computer  Tata Consultancy Services
46 PRATIK Rohit PATIL Computer  Tata Consultancy Services
47 RACHANA Prasanna ASHTAPUTRE Computer  Tata Consultancy Services
48 SIBIYA S Babu Computer  Tata Consultancy Services
49 MONICA Girdhari GUPTA Computer  Tata Consultancy Services
50 Shruti Biradar Computer  Tata Consultancy Services
51 SHARON BEULAH Charles Computer  Tata Consultancy Services
52 Palash Saroware Computer Mphasis
53 Pranali Rananaware Computer Mphasis
54 Rohan Kulkarni Computer Mphasis
55 Jithu R. Computer TATA Consulting Engineers Ltd.
56 Shankar Waghmare Computer TATA Consulting Engineers Ltd.
57 Sayali Baser Computer TATA Consulting Engineers Ltd.
58 Kanchan Verma Computer TATA Consulting Engineers Ltd.
59 Babita Bisht Computer TATA Consulting Engineers Ltd.
60 Kiran Khade Computer INFOSYS
61 Nitiraj Shitole Computer INFOSYS
62 Nupur Pandey Computer INFOSYS
63 Jithu R. Computer INFOSYS
64 Kajal Sonawane Computer INFOSYS
65 Revati Shelke Computer INFOSYS
66 Shubhangi Mangrulkar Computer INFOSYS
67 Shruti Bandhal Computer INFOSYS
68 Umang Koul Computer INFOSYS
69 Yamini Jhamnani Computer INFOSYS
70 Kartik Rathod Computer INFOSYS
71 Omkar Thorat Computer INFOSYS
72 Sayali Bonawale Computer INFOSYS
73 Chinmay Jain Computer INFOSYS
74 Saurabh Pende Computer INFOSYS
75 Shankar Waghmare Computer INFOSYS
76 Umar Shaikh Computer INFOSYS
77 Sujay Mehata Computer INFOSYS
78 Harshada Hire Computer INFOSYS
79 Aditya Mule Computer INFOSYS
80 Ashutosh Kshirsagar Computer INFOSYS
81 Preeti Singh Computer Prepca Eduserv Pvt. Ltd.
82 Pranali Rananaware Computer Prepca Eduserv Pvt. Ltd.
83 MONICA Girdhari GUPTA Computer Wipro
84 Kartik Rathod Computer Wipro
85 Kiran Khade Computer Wipro
86 Rushikesh Punde Computer Wipro
87 Monica Bhundawat Computer Wipro
88 Priti Ankam Computer Wipro
89 Subrato Patnayak Computer Wipro
90 Swaraj Govindwar Computer Wipro
91 Yamini Jhamnani Computer Wipro
92 Jithu R. Computer Wipro
93 Jhamnani Yamini Computer Bristlecone
94 Warma Kanchan Computer Bristlecone
95 Waikar Sneha Computer Bristlecone
96 Babita Bhist Computer Bristlecone
97 Prashant Yadav Computer Amazon
98 Swapnil Vaidya Computer Amazon
99 Tej Singh Computer Amazon
100 Sujay Mehata Computer Amazon
101 Mohammad Sameer Computer Amazon
102 Rohan Kulkarni Computer Bitwise
103 Yash Chaudhari Computer Bitwise
104 Priyanka Jadhav Computer Sigma Systems
105 Jay S. Golande Computer Talentedge
106 Mangesh Vinchankar Computer Talentedge
107 Mohammad Sameer (1st Shift) Computer Reliance Jio Infocomm Ltd.
108 Azhar Mithani (1st Shift) Computer Reliance Jio Infocomm Ltd.
109 Umar Shaikh   (1st Shift) Computer Reliance Jio Infocomm Ltd.
110 Suhas Dombale Computer Virtusa
111 Jayant Teware Computer Virtusa
112 Akshay Takale Computer Virtusa
113 Shubham Dhamane Computer Virtusa
114 Harshada Kumbhar Computer Virtusa
115 Ashutosh Atul Kshirsagar Computer Atos Syntel
116 Kanchan Girijashankar Verma Computer Atos Syntel
117 Krishna Gatlewar Computer Atos Syntel
118 Mansi Anil Welling IT Atos Syntel
119 Mohammed Sameer Computer Atos Syntel
120 Pranali Dilip Rananaware Computer Atos Syntel
121 Renuka Ravindra Dhole Computer Atos Syntel
122 Tanuja Arun Bhujbal Computer Atos Syntel
123 Sheikh Umar Mohammed Hussain Computer Atos Syntel
124 Thaiparambil Joe Joseph Computer Atos Syntel
125 Umang Kaul Computer Atos Syntel
126 Abhivyakti Sharma E & TC L & T Infotech
127 SUDARSHAN Subhash ZODAGE E & TC  Tata Consultancy Services
128 AJINKYA Ramchandra PASALKAR E&TC  Tata Consultancy Services
129 KALYANI Arun MORE E & TC  Tata Consultancy Services
130 AKSHAY Ashok CHAINANI E&TC  Tata Consultancy Services
131 Ajinkya Pasalkar E&TC Screen Magic Mobile Media Pvt. Ltd.
132 Shubham Pusegaonkar E & TC INFOSYS
133 Sharma Abhivyakti E & TC INFOSYS
134 Sakunde Shraddha M. E & TC INFOSYS
135 Ajay Dwarkunde E&TC INFOSYS
136 Zakir Khan E & TC Prepca Eduserv Pvt. Ltd.
137 Vaishali Mahajan E & TC Prepca Eduserv Pvt. Ltd.
138 Tanmay Parulekar E & TC Prepca Eduserv Pvt. Ltd.
139 Vipul Pandey E & TC Prepca Eduserv Pvt. Ltd.
140 Mitali Sirdeshapande E & TC Prepca Eduserv Pvt. Ltd.
141 Aziz Shaikh E & TC Prepca Eduserv Pvt. Ltd.
142 Vaishnavi R. Adhav E & TC Prepca Eduserv Pvt. Ltd.
143 Purushottam Khandebharad E & TC Go Speedy Go
144 Vipul Pandey E & TC Go Speedy Go
145 Pooja Prashant Vaidya E & TC Go Speedy Go
146 Kshitija Kanase E & TC Go Speedy Go
147 Vaishnavi Nitin Surve E & TC Go Speedy Go
148 Akash Rajesh Pande E & TC Go Speedy Go
149 Riddhi Rajesh Sanghavi E & TC Go Speedy Go
150 Shaikh Abdul Aziz M E & TC Go Speedy Go
151 Mandar More E&TC Minilac India Pvt. Ltd.
152 Prachi kolte E&TC Vodafone Shared Services
153 Zakir Khan E & TC Amazon
154 Pooja Prashant Vaidya E & TC Amazon
155 Sirdeshpande Mitali E & TC Amazon
156 Nitin Naik E & TC Amazon
157 Ekta Tejwani E & TC Amazon
158 AKSHAY Ashok CHAINANI E & TC Amazon
159 Manasi Nirhali E & TC Amazon
160 Manali Yadav E & TC Amazon
161 Shaikh Abdul Aziz M E & TC Amazon
162 Tanmay Parulekar E & TC Amazon
163 Aditya Naik E & TC Amazon
164 Vaibhav Harsule E & TC Amazon
165 Sharddha Hulyalkar E & TC Amazon
166 Prachi Pawar E & TC Amazon
167 Yash Kale E & TC Amazon
168 Sumedha Jori E & TC Wipro
169 Radhika Deshmukh E & TC Talentedge
170 Rahul More E & TC High Tech Elecronics
171 Dinesh Pawar E & TC High Tech Elecronics
172 Rupesh Choudhary E & TC High Tech Elecronics
173 Ghana Thakur Electrical TATA Consulting Engineers Ltd.
174 Akash Salunke Electrical TATA Consulting Engineers Ltd.
175 Khomane Sagar Electrical Prepca Eduserv Pvt. Ltd.
176 Vishaldada Padmane Electrical Prepca Eduserv Pvt. Ltd.
177 Akshay Walke Electrical Indian Navy
178 Akshay Walke Electrical Amazon Development Centre (India) Pvt. Ltd.
179 Krisna Dhonddev Electrical Amazon Development Centre (India) Pvt. Ltd.
180 Kshitija Patil Electrical Amazon Development Centre (India) Pvt. Ltd.
181 Sayali Ghodke Electrical Amazon Development Centre (India) Pvt. Ltd.
182 Ankush Deore Electrical Amazon Development Centre (India) Pvt. Ltd.
183 Sayali Paraye Electrical Amazon Development Centre (India) Pvt. Ltd.
184 Yashovardhan Mishra Electrical INFOSYS
185 Rahul Patil Electrical TATA STRIVE, Pune
186 Sachin Bhanvase Electrical TATA STRIVE, Pune
187 Kiran Rathod Electrical TATA STRIVE, Pune
188 Durgesh Nikam Electrical District Court, Pune.
189 Ruturaj Bokil Electrical Talentedge
190 Shubham Walhe Electrical Electromech
191 Amol Rathod Instrumentation SAP Engineers & Consultans
192 Mrunal Pathak Instrumentation Techechelons Infosolutions Pvt.Ltd.
193 Prathamesh Antarpurkar Instrumentation Insights Success M. T. Pvt. Ltd.
194 Sonal Karle Instrumentation Tykon Enterprise
195 Vishal Gore Instrumentation Amazon
196 Aditya Kandekar Instrumentation Jaianand Electricals
197 Shubham Pandit Instrumentation Parishram Enterprise
198 Suraj Jangam Instrumentation Johanson Control
199 Shweta Raut Electronics Six D Technologys Gurgaon (Internship)
200 Mayuri Somwanshi Electronics Talentedge
201 Samarth Joshi Electronics Seer Tech IT Solution LLP
202 Simran Koul Electronics Seer Tech IT Solution LLP
203 Aadesh Bahade Electronics Seer Tech IT Solution LLP
204 Kiran Maske Electronics Seer Tech IT Solution LLP
205 Aadesh Laxmikant Bahade Electronics PHI Audiocom System Pvt Ltd
206 Harshad Tukaram Yedge Electronics PHI Audiocom System Pvt Ltd
207 Rushikesh Dalvi Computer FIS Globle

Activities Conducted

Sr. No. Name Of the Company Training Activities
1 Society for Research in Application Technologies and Education, Organised By MCCIA Pune. Lecture Sessions on ” Opportunities and Challenges in Engineering”
2 Vidyalankar Group of Educational Institutes Sudent Guidance Program
3 Vidyalankar Group of Educational Institutes Discussion on Guidelines for Training & Placements
4 Vidyalankar Group of Educational Institutes Seminar on Carrier Opportunity through GATE
5 TCS ion (Speakar- Dr.P.B. Mane, Kamal Jadhwani) Discussion on Guidelines for Training & Placements
6 IDP Education (Mr. Sandeep Patil ,Speaker) Seminar on “Higher Edgu. Opportunity through IDP Education.
7 TCS ion (Speakar- Kamal Jadhwani ) Seminar on”Interview Techniques”
8 Hindusthan Times Personality Development Workshop
9 Harvey Biomedical Technical Training Programs for Engg. Graduates in Medical Equipment Application & Service.
10 Chopra’s For GRE Diagnistic Test & Seminar
11 BYJUS Seminar Conduction for TE Students
12 IDP Education India Seminar for Student Study Abroad Opportunities
13 TCS ion (Speakar- Ms. Neha Chhatry, Surbhi Bhuva) Seminar on”Interview Techniques”
14 Vidyalankar Group of Educational Institutes “Carrier Opportunity through GATE”
15 Intern Theory Career Counselling for FE Student
16 Byju’s (Mr. P.N. Santosh,Mr. Amit Ravindran Seminar On Career
17 AMCAT (Shrivastava Aankur} Session on National Employability assessment Test(AMCAT)
18 Blend Group of Company Technical Sponcership
19 Sigma Oss Systems Pvt. Ltd. Participate for the Talent Conclave
20 AMCAT (Shrivastava Aankur} National Employability Assessment Test
21 Advanced Micro Devices (Mr. Shirish Joshi) Training Activities
22 AMCAT (Shrivastava Aankur} Informative Session National Employability Assessment Test.
Industrial Training
Sr. No. Name of the company Name of the students Department
1 India Meteorological Dept. Pune Atharv Kalyankar Instrumentation
Mrunal Pathak
Omkar Patil
2 Innovative Solutions Bhosari MIDC Prachi Pawar E & TC
3 ARDE ( DRDO ), Pashan Pune Kalyani A. More E & TC
Prachi Pawar,
Shubham Raina
4 The Director Kalyani A. More E & TC
ARDE (DRDO) Shubham Raina
Pashan, Pune  Prachi Pawar,
5 IOT, Narhe, Pune Sameer Awate E & TC
Akash Pande
Riddhi Singhavi
6 Rattan India Power Ltd Chaudhari Shubham Sanjiv Electrical
7 Indian Oil Corporation Ltd. Shivani Vivek Chavan Computer
8 Neologic Engineers Pvt Ltd Shrutika S. Kharde Instrumentation
9 Neologic Engineers Pvt Ltd Krutika S. Kharde Instrumentation
10 Epitome Component Pvt. Ltd. Anjali C. Phasale Electrical
11 Epitome Component Pvt. Ltd. Aditi P. Chimanpure Electrical
12 Blackbox Technologies Payal P. Honrao Instrumentation
13 Homeone Technologies LLP Vipul K. Khedekar Instrumentation
14 Alfa Laval Ishwar Badve Instrumentation
15 Alfa Laval Chirag Sanghavi Instrumentation
16 RNA Automations Pvt.Ltd. Shravani Sandeep Thombre Instrumentation
17 Innovative Center for Automation People Mayur Khatavkar Instrumentation
18 Innovative Center for Automation People Smita Mehata Instrumentation
19 Innovative Center for Automation People Rohan Tar Instrumentation
20 Akhilesh Electricals Prajakta Mahale Instrumentation
21 Cranes Process flow Technologies Pvt.Ltd. Lalkar Sarjerao Gore Instrumentation
22 Petter Com Ojas U. Nikumbh Instrumentation
23 Winstreet Infotech Pvt. Ltd. Pranav M. Khandegaonkar SE (B) E&TC
24 Parishram Enterprises Nikhil N. Bangad BE E&TC
25 B.S. Engineers Aaditya Kandekar Instrumentation
26 B.S. Engineers Akshykumar Gajbhiv Instrumentation
27 B.S. Engineers Prathmesh Antapurkar Instrumentation
28 Maharashtra State Electricity Board Pune Nikita Dilip Nikam S.E. Electrical
29 Defence Research & Development Org. Saurav C. Kalal TE E&TC
30 Defence Research & Development Org. Sanchita Y. Lawande TE E&TC
31 Oitap-V Automation Pvt. Ltd. Shriram Role Electronc
32 Oitap-V Automation Pvt. Ltd. Akash Wajage Electronc
33 Oitap-V Automation Pvt. Ltd. Omkar Hurdale Electronc
34 Oitap-V Automation Pvt. Ltd. Deepak Chavan Electronc
35 IGIDR Mumbai Pankaj R. Shelke Electrical
36 R & DE Engineers (DRDO Digghi) Jitin C.J M. E. Electrical
37 National Chemical Laboratory, Pune Dhonddev Krishna P. B. E. Electrical
38 Oil and Natural Gas Corporation Ltd. Ranveer Kumar Singh T. E.Instrumentation
39 Gharda Chemicals Ltd. Mr. Nidal Ilyas Desai T. E.Instrumentation
40 Vinati Organics Ltd. Mr. Nidal Ilyas Desai T. E.Instrumentation
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com