Faculty Achievements

Teaching Staff Achievement & Awards (2019-20)

Sr. No. Department Name of Staff Achievement & Awards  
1 E&TC Dr. P.B.Mane B. R. Batra Memorial award for contribution in Teaching and Research from IETE New Delhi
2 E&TC Dr. P.B.Mane Sardar Vallabhbhai Patel National Reformer Award, Group og Journals Chennai India, For the outstanding Excellance and Remarkable Achievements in the feild of Teaching, Research and Publication.
3 Instrumentation Dr. D.R.Shende 100% Result for subject Industrial Automation
4 Instrumentation Mr. H.P.Chaudhari 100% Result for subject Process Loop Component
5 Instrumentation Mrs. S.V.Kulkarni 100% Result for subjectOpto Electronics Instrumentation
6 Instrumentation Mr. S.S.Jagtap 100% Result for subject computer techniques and applications
7 Instrumentation Mr. S.S.Jagtap 100% Result for subject Renewable Energy Systems
8 Instrumentation Ms.Ruchi Gaikwad 100% Result for subject Building Automation
9 Instrumentation Mrs. S.V.Kulkarni Best TE  GFM (2018-2019 BATCH)
10 Information Technology Mrs.Reshma Y. Totare Best SE GFM Award -2019 for Academic Year-2018-19
11 Information Technology Mr. Pritesh A Patil Best HOD Award -2019 for Academic Year  2018-19
12 Information Technology Dr.Jaydeeppatil 100% result for Subject Human Computer Interaction
13 Information Technology Mr. P. B. Wakhare Best SE GFM Award -2019 for Academic Year-2018-19
14 Information Technology Dr. M.A.Thalor 100% Result for subject ESIOT in AY 2018-19
15 Information Technology Dr. M.A.Thalor Best HOD-Sem-2 in AY 2018-19
16 Information Technology Dr.Jaydeep Patil Awarded with Doctorate Degree in Computer Science and Engineering.
17 Information Technology Mr. P. B. Wakhare Best Paper of Session in IEEE-ESCI 2020 conference
18 Computer AmrapaliChavan 100% Result Award For Elective-I Data Mining& warehousing (BE-II)
19 Computer Neha.S.Patil 100% Result Award For HPC (BEII)
20 Computer P. S. Sadaphule 100% result Award For Artificial Intelligence & Robotics (BE-II)
21 Computer G.J.Navale 100% result Award For Artificial Intelligence & Robotics (BE-II)
22 Computer P.N.Gulhane 100% result Award For Ubiquitous Computing (BE-IT)
23 Computer P.S.Gaikwad 100% result Award For Information and Cyber Security (BE-II)
24 Computer S.V.Limkar 100% result Award For Cloud Computing (BE-II)
25 Computer Girish Navale Best ORM coordinator of Aissms Institute
26 Computer D.S.Zingade Longest Continuous SBC :under CSI
27 Computer D.S.Zingade(Dept.Award) Best accredited student branch :under CSI
28 Computer Shikha Agrwal Won title of Miss Congeniality in AISSMS DIVA 2020.
29 E&TC Mrs.S.S.Nikam Best Young Researcher NATIONALAward from IRDP award.
30 E&TC Mrs.S.S.Nikam 100 % result BCS-may-19
31 E&TC Mrs.H.B.Magar 100 % result MCom &PLC
32 E&TC Mrs.A.S.Ubale 100 % result PLC
33 E&TC Mr.S.R.Kokane Participated in Making New Guinness Book of world record.
Mr.C.K.Bhange
Mr.S.B.Dhonde
Mr.G.H.Wani
Mrs.H.B.Magar
Mrs.A.S.Ubale
MS.S.O.Ahire
Mrs.S.S.Nikam
Mrs.Vinita Philip
Mrs.S.V.Lohar
Mrs.M.R.Wanjare
34 E&TC Mr.Vikas Desai Gold Medal at Dr. Jigoro Kano Championship 2019 held at Mumbai.
35 E&TC Mr.V.J.Desai Gold Medal 46th MH judo Championship, Dhule
36 E&TC Mrs.S.S.Nikam Best Young Researcher NATIONALAward from IRDP award.
37 E&TC Mrs.S.S.Nikam 100 % result BCS-may-19
38 E&TC Mousami Vanjale AISSMS DIVA 2020 Award
39 Electrical Sachin Shelar AISSMS Excellence Award (2nd Rank)
40 Electrical Mr. S. M. Chaudhari AISSMS Excellence Award (3rd  Rank)
41 Electrical Department of Electrical Enggg Received Software license (worth 4 lakh) from Janitza GMBH Germany
Reference -Sachin Shelar
42 Electrical Department of Electrical Enggg Received PQ Analyser (worth 2 lakh) from Janitza GMBH Germany
Reference -Sachin Shelar
43 Electrical Engg S.M.Chaudhari Publication of news in Lokmat Dated 28/04/2020 about cartoons related to social awareness
44 FE A.H.Raheja Best FIRST YEAR GFM of Div C 2018-19
45 FE A.H.Raheja Best FE Div C CLASS 2018-19
46 Dr. K. G. Wadikar Translated 25 lectures on Matlab by NPTEL- IIT Madras in Marathi Language
First semester year 19-20

 

Teaching Staff Achievement & Awards (2018-19)

Sr. No. Department Name of Staff Achievement & Awards
1. E&TC Dr. P.B.Mane Best Principal of the year award by Computer Society of India, Mumbai
2. IT Riyaz A Jamadar Chapter
3. Computer Dr. Suresh Limkar Completed PhD
4. Computer NehaPatil Become Editorial Board member for journal IJETCS
5. Computer NehaPatil Best Social Media Follower
6. Electronics Ms. N.S.Sasane 100% result in Bio-Medical Signal Processing (B.E.)
7. Computer Mrs. Archana G. Said Best Class & GFM for S.E.Computer – I  Shift             ( A.Y. : 2017-18)
8. Computer Dr. M.A.Thalor 100% Result for Subject TOC 2017-18
9. Computer Ms.P.D.Bormane 100% Result for Subject SDMT ( A.Y. : 2017-18)
10. Computer M.A.Zope 100% Result for subject PMCD (AY:2017-18)
11. Computer G .J. Navale 100% Result for subject HPC(AY:2017-18)
12. Computer Mrs. M. P. Nerkar 100% Result of ACP for the year 2017-18
13. Computer Ms. V. S. Bhende 100% Result of SEPM for the year 2017-18
14. Computer Ms. A. S. Chavan 100% Result of DBMS for the year 2017-18
15. Computer Ms. A. S. Chavan 100% Result of PC for the year 2017-18
16. Computer Ms. V. S. Bhende Best Class & GFM for T.E.Computer – II Shift             ( A.Y. : 2017-18)
17. Computer Mr. S.V.Limkar 100% Result of Cloud Computing for the year 2017-18
18. Computer Mr. S.V.Limkar 100% Result of Pervasive Computing for the year 2017-18
19. Computer Mrs.P.S.Gaikwad 100% Result of Design and analysis of algorithms for the year 2017-18
20. Electronics Ms. N.S.Sasane 100% result in Bio-Medical Signal Processing (B.E.)
21. E&TC Dr.V.K.Bairagi IETE M.N.Saha Award
22. E&TC Ms. A. S. Phatak Scored 85% (Elite Class) – Faculty Development Program of (one & half week) corresponding to 12 – week (Jul-Oct) NPTEL course on “Regression Analysis”.
23. E&TC Ms. A. S. Phatak Award for 100% Result in Audio Video engineering in previous ac year given on 5th September 2018.
24. E&TC Dr.V.K.Bairagi Award for Best  PBA 2017-18 Won Cash prize of 50,000/-
25. E&TC Mr.G.H.Wani 100% result in ESRTOS previous ac year given on 5th September 2018.
26. E7TC Mrs.H.D.Shinde 100% result in AVE previous ac year given on 5th September 2018.
27. E&TC Mrs.H.B.Magar 100% result in PLC previous ac year given on 5th September 2018.
28 E&TC Mrs.A.S.Ubale 100% result in PLC previous ac year given on 5th September 2018.
29 E&TC Ms.S.O.Ahire 100% result in WN previous ac year given on 5th September 2018.
30 E&TC Mrs.Vinita Philip Scored  (Elite Class) 65% – Faculty Development Program week (AUG-SEPT)NPTEL course
31 E&TC Dr.V.K.Bairagi IETE M.N.Saha Award
32 E&TC Ms. A. S. Phatak Scored 85% (Elite Class) – Faculty Development Program of (one & half week) corresponding to 12 – week (Jul-Oct) NPTEL course on “Regression Analysis”.
33 E&TC Ms. A. S. Phatak Award for 100% Result in Audio Video engineering in previous ac year given on 5th September 2018.
34 E&TC Dr.V.K.Bairagi Award for Best  PBA 2017-18 Won Cash prize of 50,000/-
35 E&TC Mr.G.H.Wani 100% result in ESRTOS previous ac year given on 5th September 2018.
36 E7TC Mrs.H.D.Shinde 100% result in AVE previous ac year given on 5th September 2018.
37 E&TC Mrs.H.B.Magar 100% result in PLC previous ac year given on 5th September 2018.
38 E&TC Mrs.A.S.Ubale 100% result in PLC previous ac year given on 5th September 2018.
39 E&TC Ms.S.O.Ahire 100% result in WNprevious ac year given on 5th September 2018.
40 E&TC Mrs.Vinita Philip Scored  (Elite Class) 65% – Faculty Development Program week (AUG-SEPT)NPTEL course
E&TC Ms.G.G.Kulkarni First prize in AntakshariCompitition
Mrs.A.S.Phatak Certification course in 101X and 201X
IIT Mumbai
41 Mrs.A.S.Ubale 2nd winner Marathi Hand-writing Compitition
42 E&TC Mrs.A.A.Randive On Marathi Bhasha Din
43 E&TC Miss.S.O.Ahire 1st winner Marathi Hand-writing  Compitition
44 E&TC Mrs.A.S.Phatak On Marathi Bhasha Din
45 E&TC Mrs.A.S.Ubale First prize in AntakshariCompitition
46 E&TC Mrs.S.S.Nikam 2nd winner Marathi Hand-writtingCompitition
47 E&TC Mrs.S.S.Nikam On Marathi Bhasha Din
48 E&TC Mrs.V.K.Patil Online Course on VLSI Design Methodologies
49 E&TC Mr.V.J.Desai 7 Week Maven Silicon
50 Electrical Mrs.A.D.Shiralkar Certification course in 101X and 201XIIT Mumbai
51 Electrical Mrs. S. M. Shaikh Secured SCORE OF 0.999 OUT OF  1
52 Electrical Mrs. S. M. Shaikh and Mrs, N . M. Rao Gold Medal 46th MH judo Championship,Dhule
53 Electrical Mrs. S. S. Landge IEEE -Student Branch Counselor of the year 2018
54 Electrical Mrs. S. S. Landge, Mrs, N. M. Rao, Mrs. S. N. Pownikar, Mr. S. A. Asakar,Mr S. M. Chaudhari Inter department – Table Tennis Winner
55 Electrical Mr. S. M. Chaudhari Inter department – Carrom Winners
56 Electrical Mr. Sachin Shelar Inter department – Marathi handwriting – 1st  Prize
57 Electrical Mrs. K. S. Gadgil Inter department – Marathi Antakshari and Prashna manjusha– 2nd   Prize
58 Electrical Mrs.S.M.Shaikh Received PBA Performance award (3rdRank)
59 Electrical Mrs. V. A. Yawale Received PBA Performance award (2nd Rank)
60 Engineering Sciences Dr. Y. Patil Received an “Elite” Certification for successfully completing 4 week online course of “Outcome based pedagogic principles for effective teaching ” organized by NPTEL online course- IIT Kharagpur.
61 Engineering Sciences Prof. V.D. Chopade Received an “Elite” Certification for successfully completing 8 week online course of “Introduction to Smart Grid” organized by NPTEL online course- IIT Roorkee.
62 Engineering Sciences Prof. P.S. Rathod Second Runner Up in Departmental Project competition for Project “Mechanically Operated Spinning Washing Machine”
63 Engineering Sciences Prof. A. H. Raheja Organized by DESSA – 2018, 19
64 Engineering Sciences Dr. Y. P. Patil Patent Registration on Economical and Portable Attendance Marking Device for Academic Applications Dated: 11/01/2019 No: 201921001360
65 Engineering Sciences Dr. Y. P. Patil Patent Registered on Automated Gate Design for Metered Water Supply through Reservoir Dated: 06/02/2019 No: 201921004758
66 Enginering Sciences Prof. N. P. Bhone Patent Registration on Economical and Portable Attendance Marking Device for Academic Applications Dated: 11/01/2019 No: 201921001360

 

Teaching Staff Achievement & Awards (2017-18)

Sr. No. Department Name of Staff Achievement & Awards  
1. E&TC Dr. P.B.Mane Bhartiya Vidya Bhavan National Award for Best Engineering College
2. Information Technology Mr. Pritesh Patil Principal by ISTE, New Delhi
3. Information Technology Mr. Amit Kore 100%  result  for BE(IT) subject Advance Computer Network
4. Information Technology Mrs. Mrunal Pathak 100% Result for BE(IT) subject Distributed Systems
5. Information Technology Mr.Prashant Wakhare “100% Attendance “Academic year 2016-2017
6. Information Technology Mr.Prashant Wakhare “100% Result “for TE(IT) subject of Information Technology Project Management.
7. Electrical Mr. P. P. Mahajan Intra college Table Tennis  – Winner
8. Electrical Mrs . S. M. Shaikh Intra college Table Tennis  – Winner
9. Electrical Mr. S. M. Chaudhari Intra college Table Tennis  – Runner up
10. Electrical Mrs. N. M Rao Intra college Carom – Runner up
11. Electrical Mr. B. D. Deotale Intra college Carom – Runner up
12. Electrical Mr. S. A. Asarkar Intra college “Mobilerwar tanklekhan Spardha “-3rd Prize
13. Instrumentation Engineering Mrs.A.A.Shinde 100% result in ABMI
14. Instrumentation Engineering Mrs.G.S.Ingle 100% result in IA
15. Instrumentation Engineering Mr.C.V.Supe 100% result in EI
16. Instrumentation Engineering Mr.S.V.Malge 100% result in AI
17. Instrumentation Engineering Mr.S.M.Bedre 100% result in ISD
18. Instrumentation Engineering Ms.N.D.Agham 100% result in BA-II
19. Instrumentation Engineering Dr.D.R.Shende 100% result in PI-II
20. Instrumentation Engineering      Mr.H.P.Chaudhari IETE –LAL C VERMAN Award 2017
21 Computer Mr. Suresh Limkar 100% result in Cloud Computing
22 Computer Mr. Suresh Limkar 100% result in Pervasive Computing
23 Computer G.J.Navale Award for 100%  Result in HPC subject
24 Computer G.J.Navale Award for Best B.E G.F.M of year 2017-18
25 Computer Ms.V.S.Bhende Award for 100%  Result in Software engineering  subject
26 Computer Ms.V.S.Bhende Award for 100%  Result in  DCWSN  subject
27 Computer Mr. J.B.Patil Award for 100%  Result in  PMCD  subject
28 Computer Mr. J.B.Patil Award for 100%  Result in  Data Mining  subject
29 Computer Mr. J.B.Patil Award for 100%  Result in  EOS  subject
30 Computer Mr. J.B.Patil Certified by Telecom Skill Sector Council (TSSC) as Android trainer.
31 Computer Mr. P. S. Sadaphule 100% Result in Smart System Design & Application
32 Computer Mr. P. S. Sadaphule 100% Result in Software Design Methodology & Testing
33 Computer Shilpa P.Pimpalkar 100% result in subject taught  Software Design Methodology & Testing
34 Computer Shilpa P.Pimpalkar 100% result in subject taught  Data Mining Techniques and Applications
35 Computer Engineering P V BIDWAI 100% award for   FCA   subject
36 Computer Mrs.D.S.Zingade Certificate of Recognition of excellence for being awarded twice as Longest Continuous SBC under CSI
37 Computer Mr. C. N. Aher 100% award for   ACP   subject
38 Computer Dr. M.A.Thalor Awarded Doctorate Degree in Computer Engineering
39 Computer Mrs.D.S.Zingade from SPPU
40 Computer Mr. Suresh Limkar Longest Continuous SBC  Under CSI 2017
41 Computer Mrs. P.S.Gaikwad Project Selected for Grand Finale of Smart-India, Hackathon-2018, under ministry of Gujarat
42 Computer Mrs. M. P. Nerkar 100% Result in Design and Analysis of Algorithms
43 E&TC Mrs.Priyanka Deosarkar 100% Result in Advanced Computer Programming
44 E&TC Mrs.A.S.Ubale Runner-up Intra-college  sport  Event- Table Tennis
45 E&TC Mr.S.S.Jagtap Marathi Typing Competition   Second winner
46 E&TC Mr.V.J.Desai Marathi Typing Competition  Third  winner
47 E&TC Mr.V.J.Desai Won gold medal in  45th Maharashtra Senior Judo Championship 2017-18, held at Ahamednagar.
48 E&TC Mrs.H.D.Shinde Appointed as guide for Pune district sport teacher training workshop..
49 Electronics Manisha J. Sagade NPTEL Certification –Digital Speech Processing.
50 First Year Engineering Prof. A.H.Raheja Best G.F.M. 2016-17 First Year Engineering Department.

 

Non Teaching Staff

Non Teaching Staff Achievement & Awards (2018-19)

Sr. No. Department Name of Staff Achievement & Awards
1. Electrical Mrs. S. S. Ingale Inter department – Marathi handwriting – 1st  Prize
2. Electrical Mrs. S. S. Ingale Inter department – Marathi Antakshari and Prashnamanjusha– 2nd   Prize
3. Electrical Mr. Sameer Mate Appreciation from  AISSMS school for his timely help provided to  school student who met with accident on his way to school

 

Non Teaching Staff Achievement & Awards (2017-18)

Sr. No. Department Name of Staff Achievement & Awards
1 Electrical Mr. Sameer Mate All India Inter University Judo  ( Women ) – Table Official  5/9/17 to 8/9/2017
2 Electrical Mr. Sameer Mate Certificate of achievement for exemplary performance and contribution in Intercollegiate JUDO tournament organized by AISSMS IOIT, 19/09/2017
3 Electrical Mr. L. D. Upare Intra college “Mobilerwar tanklekhan Spardha “-1st  Prize
4 E&TC Mr. MayurDhumal Winner Intra-college  sport  Event
5 E&TC Mr. Mayur Dhumal Marathi Typing Competition  winner
6 Chemistry Lab Assistant First Year Engineering J.S. Kadu Research Paper in International Conference at Visakhapattanam (under the guidance of Dr. Yogesh Patil
On topic of Activated Carbon)

 

Non Teaching Staff Achievement & Awards (2016-17)

Sr. No. Department Name of Staff Achievement & Awards
1 Electrical Mr. K. D. Bhokare Winner – Carrom Competition at Institute Level

 

Non Teaching Staff Achievement & Awards (2015-16)

Sr. No. Department Name of Staff Achievement & Awards
1.  FE S.S.Wadke Best Non teaching staff